čtvrtek 7. února 2008

Zmrzlá hudba


Thomas Mitchell (75) a jeho syn, odborník na klasickou hudbu Stuart Mitchell, zjistili, že záhadné rytiny na dekorativních kostkách na zdech a stropě představují jednotlivé tóny prastaré kompozice. Rozkódování jim trvalo 27 let. Světlo světa nyní spatřila hudební skladba, která byla skryta déle než půl tisíciletí.
Rytiny se nacházejí v zadní části kaple, známé z legend o templářích a Svatém grálu. Konkrétně jde o 213 vícehranů, které jsou pokryty pravidelnými obrazci. Protože je Thomas také hudebník, už při první návštěvě kaple Rosslyn před 27 lety si všiml, že jsou seřazeny jako hudební tóny. Pod řadami kostek je navíc 13 kamenných andělů, kteří hrají na nějaký nástroj. Jak ale zjistit, jak tóny znějí?
Dvěma dobrodruhům posloužila fyzika. Základním byl poznatek o kymatice, čili o způsobu vlnění zvuku na určitých frekvencích, a pak tzv. Chladniho teorie o vibracích pevného povrchu. Pomocí těchto metod Mitchellové zjistili, že rytiny na kostkách představují tóny o určité výšce. Seřazeny za sebou tak dávají asi půlhodinovou skladbu, kterou zkomponoval neznámý skladatel před necelými 600 lety.
Kaple Rosslyn se nachází několik kilometrů od Edinburghu v malé vesnici Roslin. Byla postavena v roce 1446 sirem Williamem St. Clairem a podle templářských legend je zde ukryt Svatý grál, tedy pohár, z něhož měl pít Ježíš Kristus při poslední večeři. Největší popularitu získala kaple Rosslyn po vydání románu Šifra mistra Leonarda Dana Browna, který do ní umístil závěrečnou část příběhu. V Rosslyn přesto, že se stala středobodem knih o alternativní historii a okultismu, nikdy nikdo žádná tajemství neodhalil. Tedy až do té chvíle, než přišel Thomas Mitchell a objevil to největší. "Zmrzlou hudbu", starou skoro 600 let.
Kymatika studuje obrazce, které vznikají v médiu při působení zvukových vln. Aby zjistili, jak je vysoký tón, který představuje ta která rytina, rozsypali Mitchellové na ocelovou desku písek, na který pak nechali působit zvuky různých výšek. Obrazce pak porovnávali s rytinami a své poznatky zaznamenávali. Jejich zjištění mimo jiné znamená, že lidé museli znát teorii zvukového vlnění už dávno.

http://www.tjmitchell. com/stuart/rosslyn. html

http://www.youtube.com/watch?v=cy2Dg-ncWoY


Žádné komentáře: