
Na základě projektu PdF MU 2008 - Programu 2b: Teaching Is Organic se skupina studentů doktorského studijního programu Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity vydala na stáž v Cyprus College of Art, 6 Eleftherias Street, LEMPA, 8260 Paphos, Cyprus (Kyperská republika).
Studijní pobyt skupiny spoluautorů projektu By the way na Cyprus College of Art umožnil zejména spolupráci se zahraničními kolegy a vzájemnou inspiraci v oboru výtvarné pedagogiky . Byla navázána trvalá spolupráce s 15 specializovanými pedagogy, studenty výtvarných škol, i známými kypreskými, britskými a holandskými výtvarníky (Stass, Michael a Margaret Paraskos, Johm Sims, Laura Williams, Alexandr Bobkin aj.), kteří přispějí do naší připravované publikace By the way a portálu By the way http://www.bytheway.org.uk/ , které letos současně vznikají s přispěním dalších fakultního grantu pro doktorské studenty.
Mimo aktivity v Summer Studio Cyprus College of Art jsme také mapovali kulturní a historický terén. Zorganizovali jsme několik poznávacích výjezdů do okolí (Paphosu, archeologické prehistorické vesničky v Lembě, národního cedrové parku aj.) také do hlavního města Kyperské republiky - Lefkosie.

Jediná univerzita Kyperské republiky funguje právě v Lefkosii. Byla založena roku 1989 a v roce 1992 přivítala své první studenty. Univerzita má čtyři fakulty, dvanáct oddělení a archeologické výzkumné středisko - http://www.ucy.ac.cy/
Ke jménu města je pojí mnoho výkladů. Řecké jméno Nicosia, “Lefkosia”, pravděpodobně pochází ze jména Lefkos - synaPtolemaiova syn (pocházejícího z Egypta), který přestavěl město v 3. století před Kr. Dalším možným výkladem názvu je, že jméno vzniklo z bílého topolu (lefki), který se bohatě vyskytoval na březích řeky Pedieos, která městem protéká. Město také nosilo jméno Lefkothea - bílá bohyně. Lefkosia se stala hlavním městem ostrova v 11. století a to díky neustálému nebezpečí, které hrozilo pobřežním městům (Paphosu, Limasolu), mnoho lidí bylo nuceno uprchnout do vnitrozemí. Ve starověku bylo město známo pod názvem Ledra nebo Ledrae se stala sídlem kyperských králů. Od roku 1192 se město salo majetkem Lusignanů. Po té se roku 1489 stalo majetkem benátským, který byl roku 1571 postoupen Osmanské říši. Ledra je nyní aktuální název nejpopulárnější komerční ulice. Jméno “Nicosia” se objevilo ke konci 12. století, kdy přešlo město do vlastnictví Templářů. V této době se město rozšiřovalo kulturně až do15. a 16. století. Rozkvět města byl zastaven osmanským obležení roku 1570, které zavinilo 20 tisíc obětí na životech. Historie se opakovala i v případě potlačení povstání obyvatel Turky roku 1821. Další rány na sebe nedaly dlouho čakat - roku 1835 do města dorazila cholera a roku 1857 zničil požár velkou část města. Britské impérium Kypr pohltilo roku 1878 a tak tomu zůstalo až do řeckého převratu a získání nezávislosti roku 1960. Dlouho se však kypřané z dosažení svobody neradovali. Roku 1974 byla narušena tureckou invazí do severního sektoru.

Srdce města je Eleftheria (svobodný) čtverec, s radnicí, poštovním úřadem a knihovnou. Přilehlá k němu Ledra - ulice vedoucí k nejživější části starého města s úzkými ulicemi, kde se nachází krom jiných památek i Agia Fanomereni - kostel vystavěný 1872 na pozůstatcích starého hradu s klášterem. Tady odpočívá Arcibiskup Bišop a jiní, kteří byli zabiti Turky během vzpoury roku 1821. V okolí nalezneme i palác arcibiskupa a pozdě gotickou Saint John katedrálu (1665) s malebnými freskami. Obdivuhodné je i opevnění kolem města, které vybudoval benátčan Francesco Barboaro podle návrhu inženýra Ascanio Savorgnana. Opevnění se skládalo ze zdí a jedenácti ochranných věží. V jižním sektoru stále stojí pět z věží – Tripoli, D´Avila, Constanza, Podocataro a Caraffa. Bašta Flatro je v současnosti okupována tureckou, řeckou a britskou armádou současně. Bašta Loredano, Barbaro, Quirini, Mula a Roccas patří k území severní Nicosie. Bašty a opevnění se zachovali ve velmi dobrém stavu, většina z nich je v současnosti používána jako parkoviště, pro venkovní koncerty a pro odpočinek. Opevnění má tři brány: Famagustská brána na východě, Kyrenia brána na severu a Paphos brána na západě. Brána Paphos byla Benátčany nazývána Porta Domenica. Brána Famagusta je nejvíce zachována ze všech tří vstupních bran. Má krásně zdobené dřevěné dveře. V roce 1981 byl opravena a v současnosti slouží jako koncertní nebo výstavní sál.
Nicosia je také známá jako centrum mnoha muzeí. Pokusím se vyjmenovat ty, které jsme navštivili či o nich získali informace. Palác arcibiskupa obsahuje Byzantské muzeum, kde můžeme obdivovat největší sbírku náboženských ikon na ostrově. Sbírka obsahuje asi 220 kusů ikon z období od 5. do 19. století. Nejznámější pochází ze 12. století a zobrazuje Ježíše a Pannu Marii. Ikona byla převezena z kostela Panny Marie z Arakasu v Lagoudeře. Další známou ikonou je „zmrtvýchvstání“ pocházející ze 13. století. Ta byla nalezena v klášteře Lambadistis v Kalopanayiotis. Kyperské etnologické muzeum (dům Dragoman Hadjigeorgakis Kornesios), Šperkařské muzeum, ' Levention ' - městské muzeum získalo roku 1991 za nápaditém představení historie titul "evropské muzeum roku” - je to jediné historické muzeum v Nicosii, které oživuje staré způsoby života od dávných dob až do našich dnů. Kyperské muzeum, ve kterém je umístěna sbírka historických předmětů a informace o archeologických nalezištích na Kypru. Sbírka obsahuje například dva kamenné lvy a tři sfingy, které byli nalezeny v Tamassos Necropolis v oblasti Mesaoria nebo figurky z terakoty, nalezené v Agia Irini, severně od Morfou. Národní umělecké muzeum – Folk art Muzeum (muzeum lidového umění) sídlí v budově pocházející z 15. století. Ve sbírce muzea objevíte národní oblečení, keramiku, výrobky z kovu, národní kresby, výrobky z kůže a ze dřeva. Národní bojové muzeum (National struggle

V roce 2006 bylo naplánováno Manifesta Biennale, jedna z hlavních evropských uměleckých událostí, která se mělo konat v Nikósii po dobu tří měsíců. Projekt byl zrušen před jeho inauguračním datem kvůli NFA (Nicosia pro umění), nicméně se zahraniční a místní organizátoři navzájemobviňují za jeho kolaps. Spolu s politikou se Bienále stalo osudnou i špatná organizace ze strany kyperských organizátorů a tím se velmi zpomalil vývoj v oblasti současného výtvarného umění. Nevím zda s touto situací souvisí i stav budovy a rozsah sbírky Státní galerie současného umění na Gonia Leoforou Stasinou & Kritis. Ve své sbírce má galerie 124 maleb a skulptur od 73 kyperských umělců z let 1930 -1989, což není příliš velké množství, vzhledem k tomu, že je jedinou galerií soudobého umění na Kypru. Galerie je otevřena od pondělí do pátku od 10. 00 do 16.45 hodin a v sobotu od 10.00 . 12.45. Vstupné je volné. Na rozdíl od jiných muzeí jsou vystavované exponáty prakticky nevystopovatelné v literatuře či jakémkoli studijním materiálu. Proto zde uvádím malou galerii.











Žádné komentáře:
Okomentovat